MIRE FIGYELJÜNK CIPŐVÁSÁRLÁS ELŐTT?
PRÓBÁLJUK FEL!
Akármilyen profi mérettáblázatok léteznek is, az egyetlen módja, hogy meggyőződjünk róla, hogy valóban jó lehet ránk az adott pár cipő, az a felpróbálás. Mindig vegyük fel a jobb és a bal lábbelit is, mert a két lábunk között is adódhat méret vagy formakülönbség! Mindig sétáljunk a cipőben egy keveset a boltban, hagyjunk magunknak időt, hogy meggyőződhessünk róla: valóban jól választunk. Olyan zoknival vagy harisnyával próbáljuk, amivel leggyakrabban használni fogjuk! És sose feledjük el ortopéd betétünket: ha van, csakis azzal teszteljük cipő jelöltünket.
TEVÉKENYSÉGHEZ VEGYÜK A CIPŐT!
A cipőkkel kapcsolatos panaszok jó része abból származik, hogy nem olyan élethelyzetekben használjuk őket, mint amire készültek. Az alkalmi cipők vagy a beltéri tornacipők azonnal károsodhatnak, ha parketta helyett aszfalton vagy murvás talajon közlekedünk bennük. A gyerekcipők orra bizony lekopik, ha motorozik bennük a tulajdonos, a menő kamasz vászoncipők pedig az első pocsolya vagy eső után menthetetlenek. Ilyen esetekben sajnos nem jogos a reklamáció.
VÍZÁLLÓSÁG
Minden cipő dobozán vagy csomagolásán kötelező feltüntetni, hogy vízálló-e. Ne tévesszen meg bennünket a külső vagy a cipő neve: hiába hívják "téli csizmának" vagy "őszi cipőnek", és hiába néz ki príma hótaposónak valami - ha nincs ráírva, hogy vízálló, akkor nem lesz vízálló. Technikailag az egyetlen biztosan vízálló termék a gumicsizma - itt jogosan reklamálhatunk, ha beázik. A bőr és műbőr cipők csak felületkezeléssel, impregnálással bírják a vizet. Léteznek persze igen komoly technikai anyagok, amelyek elég sokáig képesek kívül tartani a vizet, de ezeket biztosan nem 5-10 000 forint között fogjuk megkapni, és 100%-os vízállóságra itt sem számíthatunk. Egy biztos: beázással kapcsolatos reklamációt csak akkor köteles elfogadni egy bolt, ha a cipő csomagolásán az szerepelt, hogy vízálló.
ALKATI SAJÁTOSSÁGOK
Az átlagos cipőket átlagembereknek készítik - ezt el kell fogadnunk tényként. Ha a lábunk formája különleges, bütykök kínozzák a lábfejünket, fájós térd vagy csípő, esetleg bokasüllyedés miatt nem járunk tökéletesen, vagy ha az átlagosnál kicsit súlyosabbak vagyunk, akkor ez hamar meglátszik a lábbelinken. Ha azt vesszük észre, hogy cipőink egyenetlenül kopnak, gyorsan deformálódnak, akkor könnyen lehet, hogy különleges gyártmányokra lenne szükségünk. Egy biztos: ilyen esetekben az üzleteknek nem kötelező kicserélniük a szavatossági időn belül az elhasználódótt cipőt.
MIKOR REKLAMÁLHATUNK JOGOSAN?
felfeslett a varrás
letörött a sarka